Witaj w Polska bateria & zasilacz sklepie internetowym !

KOSZYK

Suma: 0 zł

Częste pytania

Parametry baterii do laptopa. Na co zwrócić uwagę podczas jej wymiany?

Co jest najważniejsze przy wyborze baterii do laptopa?

Choć na rynku występuje wiele różnych modeli laptopów, parametry ich baterii są zazwyczaj mocno do siebie zbliżone. Większość akumulatorów będzie cechowała się podobnymi właściwościami, a najważniejszym kryterium doboru okaże się sam kształt zamienników oraz sposób ich podłączania do urządzenia. Przyjrzyjmy się jednak po kolei wszystkim parametrom baterii do laptopów.

Napięcie

Jednym z najważniejszych parametrów baterii w laptopie jest jej napięcie. Na rynku zdecydowanie dominują produkty w dwóch wariantach: 10,8 V/11,1 V oraz 14,4 V/14,8 V.

Przed zakupem zamiennika sprawdź napięcie oryginalnej baterii. Jeżeli wynosi ono 10,8 V lub 11,1 V, wybierz akumulator, który także cechuje się taką wartością. Jeśli producent wyposażył urządzenie w baterię 14,4 V albo 14,8 V, również powinieneś wybrać takie samo napięcie, co w dotychczas stosowanym komponencie. Jak wcześniej wspomnieliśmy, w obu tych zakresach możesz poruszać się całkowicie swobodnie. Nie wolno Ci tylko zastępować akumulatorów z jednego zakresu zamiennikami z drugiego (na przykład 14,4 V zamiast 10,8 V i na odwrót) ze względu na zbyt dużą różnicę napięcia.

Pojemność

Bardzo istotnym parametrem jest pojemność baterii. Określa się ją w miliamperogodzinach (mAh) lub watogodzinach (Wh), które informują o tym, jak długo akumulator jest w stanie zasilać urządzenie. Im wyższa jest to wartość, tym rzadziej trzeba ładować baterię.

Pytaniem, które często pojawia się podczas wymiany baterii, jest kwestia zastąpienia oryginalnego akumulatora modelem o większej pojemności. To dobre rozwiązanie, gwarantujące dłuższy czas pracy laptopa bez dostępu do zasilania. W tym celu należy jednak znaleźć zamiennik, którego gabaryty pozwalają na jego montaż.

Aby stworzyć baterię o większej pojemności, w akumulatorze stosuje się dodatkowe ogniwa, które wiążą się z koniecznością rozbudowy komponentu w dół lub do tyłu. W tym pierwszym wariancie laptop wyposażony zostaje w stopkę, która podnosi go o ok. 2 cm, sprzyjając tym samym lepszej cyrkulacji powietrza i obniżając temperaturę urządzenia. Druga opcja oznacza akumulator wystający poza obudowę komputera. W obu przypadkach żywotność baterii zostaje jednak znacznie wydłużona.

Kiedy wymienić baterię w laptopie?

Pierwszym niepokojącym sygnałem powinien być dla nas znacznie krótszy czas pracy w trybie bezprzewodowym. Jeśli coraz częściej pracujesz na podpiętym zasilaczu i dostrzegasz widoczny spadek wydajności baterii, to należy rozważyć jej wymianę. Kolejnym sygnałem, który z pewnością dostrzeżemy, jest informacja z systemu operacyjnego o konieczności wymianie baterii. Obok symbolu baterii pojawi się czerwony znak z ostrzeżeniem sugerującym jej wymianę.

Dlaczego baterie występują w dwóch wersjach, 10,8V i 11,1V, czy to jest prawidłowe?

Różnice w napięciu 11,1V i 10,8V oraz 14,4V i 14,8V wynikają z różnych metod pomiarowych używanych przez producentów. Jak najbardziej można zamiennie stosować te baterie. Dla laptopa tak niewielkie zmiany w napięciu są nieodczuwalne i nie wpływa to negatywnie na jego pracę.

Jak przedłużyć żywotność baterii w laptopie?

Bateria to jeden z elementów laptopa, który szybko się zużywa. Można jednak znacznie przedłużyć jego pracę, aby służyła nam przez długie lata. Najważniejsze jest nie rozładowywanie baterii do zera. Pełne rozładowanie znacznie skraca żywotność baterii, więc starajmy się podpinać laptopa do źródła zasilania zanim nastąpi jego wyłączenie. Należy również pamiętać o odłączeniu zasilania, po tym jak bateria zostanie naładowana oraz unikaniu krótkich cykli ładowania.

Mój zasilacz nagrzewa się. Czy to źle?

To normalne, że Twój zasilacz nagrzewa się przy pracy. Jednakże, jeśli staje się zbyt gorący, nie jest to prawidłowa reakcja. Dlatego też, należy trzymać zasilacz z dala od pełnego słońca.

Mój laptop nadal nie działa, pomimo nowego zasilacza. Jaka może być przyczyna?

Prawdopodobnie, port zasilacza w Twoim laptopie jest uszkodzony. Ta część nazywana jest gniazdem DC. Gniazdo prądu stałego zapewnia, że ​​prąd faktycznie trafia do Twojego laptopa.